پایان کنترل های مرزی میان آلمان و کشورهای همسایه آن به خاطر کرونا

از تاریخ 15 جون (26 خرداد)، پایان کنترل های مرزی میان آلمان و کشورهای همسایه آن به خاطر کرونا اعلام شده و امکان سفر از آلمان به کشور های همسایه و بالعکس بدون کنترل مرزی امکان پذیر گشته است. این کنترل مرزی از تاریخ 16 مارس 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا Covid19 در آلمان و سایر کشورهای اروپایی ایجاد شده بود.

به نقل از دویچه وله، زه‌هوفر، وزیر کشور آلمان به روزنامه آلمانی‌زبان “بیلد” گفته است، در طی سه ماهی که محدودیت سفر وضع شده بود، مأموران مانع عبور تقریبا ۱۹۶ هزار نفر از این مرزها شده‌اند.

به گفته وزیر کشور، کنترل‌های مرزی در مرز آلمان با اتریش برای جلوگیری از ورود متقاضیان پناهندگی همچنان برقرار است.

هشدارهای سفر برای سوئد، فنلاند و نروژ

همزمان با برچیده شدن کنترل‌ها، هشدارهای سفر وضع شده از سوی وزارت امور خارجه آلمان در مورد بیشتر کشورهای اروپایی هم منقضی شده است. اما محدودیت‌ها برای سوئد، فنلاند، اسپانیا و نروژ، کشورهایی که شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در آنها بالاست یا خود به صورت یکجانبه از ورود مسافر به کشورهایشان جلوگیری می‌کنند، همچنان برقرار است.

بیشتر کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا هم مرزهای خود را دوباره گشوده‌اند یا اعلام کرده‌اند که قصد بازگشایی مرزها را دارند. فنلاند اعلام کرده است که قصد دارد محدودیت‌های سفر را تا ۱۴ ژوئن تمدید کند و آن را تنها برای چند کشور اطراف بردارد.

اسپانیا، مقصد محبوب گردشگران آلمانی در اروپا، اعلام کرده، از ۲۱ ماه ژوئن به مسافران از اتحادیه اروپا اجازه ورود می‌دهد.

آلمان و فرانسه خشنود از لغو محدودیت سفر

در این میان لغو محدودیت‌ سفر به ویژه میان دو کشور آلمان و فرانسه، با استقبال سیاستمداران این دو کشور روبرو شده است. مقاماتی از گروه تبادلات پارلمانی میان دو کشور آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای در این باره، تأکید کرده‌اند، که مرزها نباید یک بار دیگر بسته شوند. در این بیانیه آمده است که اروپا باید برای بدترین شرایط آماده باشد و به گفته این سیاستمداران، الزام و تعهد به همکاری‌های فرامرزی نه تنها در روزگاران آرام که باید در دوران بحرانی هم برقرار باشد.

بازگشایی معابر مرزی میان آلمان و لهستان هم با استقبال و شادی ساکنان این مناطق روبرو شده است.

آژانس‌های گردشگری هم با گذراندن چند ماه بحرانی اکنون خوشبینانه به آینده می‌نگرند. یکی از این شرکت‌ها اعلام کرده‌است که نخستین سفرهایی که از روز دوشنبه، از آلمان به مقصد مایورکا عرضه شدند، تنها در عرض ۳۶ ساعت به فروش رسیدند. دیگر آژانس‌های مسافرتی هم می‌گویند، رزرو سفرهای خارجی از آلمان دوباره افزایش یافته است.

خطر بازگشت از تعطیلات و هشدار دفتر صدراعظم آلمان

با این حال دولت آلمان همچنان به شهروندان برای حفظ احتیاط هشدار می‌دهد. هلگه براون از دفتر صدراعظم، با تأکید بر افزایش خطر ابتلا به ویروس جدید کرونا در اثر موج موردانتظار سفر می‌گوید: «اگر بازگشتگان از سفر، از یک کانون شیوع کرونا، در سراسر آلمان پخش شوند و ما دیگر قادر به تشخیص زنجیره‌های شیوع بیماری نباشیم، خیلی سریع به شرایطی بازمی‌گردیم که مجبور به اقدامات ملی برای مقابله با بیماری هستیم.» او در مصاحبه‌ای که با روزنامه‌های آلمانی کرده است، همچنین می‌گوید، اما اولویت اصلی دولت این است که دوباره چنین چیزی اتفاق نیفتد.

هرچند آلمان مرزهای خود با کشورهای همسایه را گشوده است اما هشدارها نسبت به سفرهای خارجی به بیش از ۱۶۰ کشور خارج از اتحادیه اروپا، فعلا تا پایان ماه اوت، به قوت خود باقی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *