ایالتهای آلمان

کشور آلمان شامل 16 ایالت می‌باشد. هر کدام از ایالتهای آلمان علاوه بر پیروی از دولت مرکزی در بعضی موارد امکان تصمیم‌گیری مستقل را نیز دارند. در ادامه به معرفی این ایالتها می پردازیم:

[cz_image link_type=”lightbox” id=”cz_74986″ image=”1107″ tooltip=”برای نمایش تصویر بزرگتر کلیک کنید”][/cz_image]
[cz_image tilt=”on” image=”1133″ id=”cz_93765″ sk_css=”background-color:rgba(255,255,255,0.01);border-style:solid;border-width:1px;border-color:#00031e;border-radius:5px;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_33713″]

ایالت بادن-وورتمبرگ

ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان و شرق رود راین، مرز مشترک آلمان با فرانسه را تشکیل می‌دهد. این ایالت از نظر وسعت و مساحت سومین ایالت بزرگ و پرجمعیت آلمان به حساب می‌آید.

بزرگترین شهر این ایالت که مرکز آن هم هست اشتوتگارت بوده و بعد از آن شهرهای کارلسروهه، مانهایم قرار دارند. از دیگر شهرهای مهم این ایالت می توان به فرایبورگ، هایدلبرگ، هایلبرون، فورتسهایم، روتلینگن، توبینگن و اولم اشاره کرد.

آدرس وب‌سایت این ایالت: https://www.baden-wuerttemberg.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_99766″ image=”1142″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#001e14;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_18523″]

ایالت بایرن (باواریا)

ایالت بایرن در جنوب شرقی آلمان و در مرز مشترک با اتریش و جمهوری چک قراردارد. این ایالت بزرگترین ایالت آلمان و دومین ایالت پرجمعیت آلمان است. باواریایی‌ها فرهنگ خاصی دارند که نشات گرفته از اکثریت کاتولیک این ایالت و تصمیم بر حفظ سنتهای قدیمی آنهاست. مردم این ایالت به فرهنگ خود که شامل زبان (گویش)، معماری، فستیوالها و نمادهایی از رشته کوه‌های آلپ است می‌بالند.

مهمترین شهر این ایالت و مرکز آن مونیخ است و بعد از آن میتوان به نورمبرگ و آگزبورگ نیز اشاره کرد.

آدرس وب‌سایت این ایالت: https://www.bayern.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_84544″ image=”1229″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#001e14;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_74422″]

ایالت برلین

ایالت برلین در شمال شرقی آلمان واقع شده است و توسط ایالت برندنبورگ احاطه شده. شهر برلین پایتخت و پر جمعیت ترین شهرآلمان  با جمعیت حدود 3.8 میلبون نفر می باشد. برلین شهری است دارای سیاست، رسانه، علم و فرهنگ جهانی، که از سال 2000 به شهری مناسب برای استارت آپ ها و کارآفرینان تبدیل شده است. سیستم حمل و نقل ریلی برلین یکی از کامل ترین و پیچیده ترین سیستم های حمل و نقل عمومی می باشد.

آدرس وب سایت این ایالت: https://www.berlin.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image css_position=”relative;display: block;text-align:center” id=”cz_19134″ image=”1242″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#001e15;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_54486″]

ایالت برندنبورگ

ایالت برندنبورگ به مرکز پوتسدام، در شمال شرقی آلمان واقع شده، هم مرز با کشور لهستان و ایالت های مکلنبورگ-وورپومرن ، نیدرزاکسن ، زاکسن-آنهالت و ساکسونی است و ایالت برلین را نیز احاطه کرده. از لحاظ جمعیت دهمین ایالت آلمان می باشد.

آدرس وب سایت این ایالت: https://www.brandenburg.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_110830″ image=”1262″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#000000;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_99995″]

ایالت برمن

ایالت برمن کوچکترین و کم جمعیت ترین ایالت آلمان می باشد. این ایالت در دو ناحیه مجزا واقع شده و در شمال آلمان و احاطه شده توسط ایالت نیدرزاکسن می باشد. ناحیه مرکزی شهر برمن و پایتخت این ایالت می باشد و ناحیه بالایی برمن هاون، به معنای بندر برمن در حاشیه دریای شمال می باشد.

آدرس وب سایت این ایالت: https://www.bremen.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_95058″ image=”1268″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1c0101;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_32315″ cz_title=””]

ایالت نیدرزاکسن

ایالت نیدرزاکسن یکی از وسیع‌ترین ایالتهای آلمان است که در شمال غربی این کشورواقع شده است.  دومین ایالت از لحاظ بزرگی و چهارمین از لحاظ جمعیت می باشد. این ایالت از شمال همجوار با دریای شمال و از غرب همجوار با هلند و همچنین همجوار با ایالت های شلسویگ-هولشتاین، هامبورگ، مکلنبورگ-وورپومرن، براندنبورگ، زاکسن آنهالت، تورینگن، هسن و نوردراین-وستفالن می باشد. این ایالت تقریبا تنها ایالتی در آلمان است که هم منطقه کوهستانی، هم دریایی و هم دشت های وسیعی دارد.

در این ایالت شهرهای هانوفر، برانشوایگ، اوزنابروک، وولفسبورگ، سالزگیتر، هیلدزهایم و گوتینگن از لحاظ اقتصادی قوی می باشند.

وب سایت رسمی ایالت نیدرزاکسن: https://www.niedersachsen.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_35649″ image=”1265″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#000000;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_67336″]

ایالت هامبورگ

ایالت هامبورگ در شمال آلمان قرار دارد. شهر هامبورگ، پایتخت این ایالت، دومین شهر بزرگ و پر جمعیت آلمان و هفتمین شهر اتهادیه اروپا می باشد. هامبورگ سومین بندر بزرگ اروپا و یک مکان مهم گردشگری بین المللی و داخلی است. روی رودخانه ها و کانال های هامبورگ در حدود 2500 پل ساخته شده است که این شهر را به بیشترین تعداد پل در اروپا بدل می کنند. گذشته از میراث معماری غنی ، این شهر همچنین دارای مکان های فرهنگی قابل توجهی همچون سالن های کنسرت Elbphilharmonie و Laeiszhalle است.

آدرس وب سایت این ایالت: https://www.hamburg.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_87736″ image=”1267″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1d0101;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_52828″]

ایالت هسن

ایالت هسن در غرب-مرکز آلمان واقع شده است. پایتخت این ایالت ویسبادن و بزرگترین کلان شهر آن فرانکفورت می باشد. به خاطر وجود بانکهای بزرگ اروپا در فرانکفورت، این ایالت به قطب مالی اروپا تبدیل شده است. علاوه بر این، هسن بزرگترین و سالمترین مرکز اقتصاد آلمان بوده است و ازین رو خود را به یکی از بزرگترین اقتصادهای اروپا و سی و هشتمین در جهان تبدیل کند. براساس آمار سرانه تولید ناخالص داخلی، هسن ثروتمندترین ایالت (بعد از هامبورگ و برمن) در آلمان است.

آدرس وب سایت این ایالت: https://www.hessen.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_37206″ image=”1344″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1d0101;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_50780″]

ایالت مکلنبورگ فورپومرن

ایالت مکلنبورگ فورپومرن در شمال شرقی آلمان واقع شده و همجوار با لهستان، دریای بالتیک (Ostsee)، برندنبورگ، نیدرزاکسن  و شلسویگ هولشتاین می باشد. مرکز این ایالت شهر شورین (Schwerin) و روستک بزرگترین شهر آن می باشد. شهرهای بزرگ دیگر نوبرندنبورگ، استراسوند، گرایفسوالد، ویسمار و گاسترو است. این ایالت مقاصد گردشگری زیبا و غافلگیرکننده ای دارد که آن را به یکی از مقاصد گردشگری برجسته آلمال تبدیل کرده است. همچنین دانشگاه روستوک (سال تاسیس: 1419) و دانشگاه گریفسوالد (سال تاسییس:1456) در این ایالت از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا هستند.

آدرس وبسایت این ایالت: https://www.mecklenburg-vorpommern.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_65639″ image=”1357″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1d0101;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_25616″]

ایالت نوردرایت وستفالن

ایالت نوردراینوستفالن در غرب آلمان واقع شده و پرجمعیت ترین ایالت این کشور می باشد. پایتخت این ایالت دوسلدورف و بزرگترین شهر آن کلن است. بزرگترین شهر های این منطقه در حاشیه رود راین واقع شده اند که این منطقه بزرگترین منطقه شهری در آلمان و سومین در اروپا می باشد.

پس از جنگ جهانی دوم، این منطقه یکی از مهمترین مناطق صنعتی در اروپا بوده که به عنوان سرزمین زغال سنگ و فولاد شناخته می شد. اما در سالهال اخیر تغییرات زیادی در این صنایع در آلمان رخ داده که هم اکنون میراث صنعتی این بخش به مکانهای کاری برای طراحی، تبلیغات و هنر تبدیل شده است.

وب سایت رسمی این ایالت: https://www.land.nrw[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_88755″ image=”1376″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1d0101;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_16766″]

ایالت راینلند فالز

این ایالت در غرب آلمان واقع شده که از لحاظ بزرگی نهمین و از لحاظ جمعیت ششمین ایالت آلمان است. ماینز پایتخت این ایالت و بزرگترین شهر آن است، و شهرهای بزرگ دیگر لودویگزهافن آم راین، کوبلنز، تریر، کایزرسلاوترن و ورمز هستند. این ایالت با کشور های فرانسه و بلژیک و لوکزامبورگ و ایالت های نوردراین وستفالن، زارلند، بادن وورتمبرگ و هسن هم مرز می باشد. از جاذبه های این ایالت میتوان مناظر زیبا، قلعه ها و کاخ های بسیار و مناطق گسترده شراب سازی را نام برد.

آدرس وبسایت ایالت راینلند فالز: https://www.rlp.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_53171″ image=”1380″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1e0000;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_68316″]

ایالت زارلند

ایالت زارلند در غرب آلمان واقع شده و مرکز این ایالت شهر زاربروکن است. از لحاظ وسعت دوازدهمین و از لحاظ جمعیت پانزدهمین ایالت آلمان می باشد. با کشور های فرانسه و لوکزامبورگ و ایالت راینلند فالز هم مرز است.

وبسایت رسمی ایالت زارلند: https://www.saarland.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_76694″ image=”1381″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1e0000;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_16556″]

ایالت زاکسن

ایالت زاکسن در شرق آلمان واقع شده و مرکز آن شهر درسدن و بزرگترین شهر آن لایپزیش می باشد. این ایالت با ایالت های براندنبورگ ، زاکسن آنهالت ، تورینگن و بایرن و همچنین کشورهای لهستان و جمهوری چک هم مرز است. از لحاظ جمعیت ششمین و از لحاظ بزرگی دهمین ایالت آلمان می باشد. این ایالت نخستین مکان برای صخره نوردی مدرن در جهان بوده که صخره فالک اشتاین در بادشانداو در این منطقه برای این کار در نظر گرفته شده است.

وبسایت رسمی ایالت زاکسونی: https://www.sachsen.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_88562″ image=”1398″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1d0101;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_36024″]

ایالت زاکسن آنهالت

ایالت زاکسن آنهالت در بخش مرکزی آلمان قرار دارد و با ایالت های برنندنبورگ، زاکسن، تورینگن و نیدرزاکسن همجوار است. هشتمین ایالت آلمان از لحاظ مساحت و یازدهمین از لحاظ جمعیت می باشد. مرکز آن ماگدبورگ و بزرگترین شهرش ساله است. ساکسونی آنهالت به دلیل داشتن میراث فرهنگی غنی مشهور است و بالاترین تمرکز مکانهای میراث جهانی یونسکو را در آلمان دارد. دیگر شهر های بزرگ این ایالت دساوروسلاو،ویتنبرگ، وایسنفلز، هالبر استات و اشتاندال بوده و هارتز به خاطر جاذبه های گردشگری محبوب می باشد.

وب سایت رسمی ایالت زاکسن آنهالت: https://www.sachsen-anhalt.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_23819″ image=”1401″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1e0000;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_62730″]

ایالت شلسویگ هولشتاین

ایالت شلسویگ هولشتاین در شمالی ترین قسمت آلمان واقع شده است و پایتخت آن شهر کیل و شهر های بزرگ دیگر آن لوبک و فلنزبورگ می باشند. این ایالت بین دریای شمال و دریای بالتیک، از شمال هم مرز با کشور دانمارک و از جنوب هم مرز با ایالت های نیدرزاکسن، هامبورگ و مکلنبورگ فورپومرن است. در این ایالت به دلیل مجاورت با گشور دانمارک، بسیاری از جنبه های فرهنگی دانمارک و آلمان با هم ترکیب شده و حتی در زبان این ایالت نیز تاثیر داشته است.

وب سایت رسمی ایالت شلسویگ هولشتاین: https://www.schleswig-holstein.de[/cz_title][cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]

[cz_image id=”cz_74009″ image=”1407″ sk_css=”border-style:solid;border-width:1px;border-color:#1e0000;”][/cz_image]
[cz_title id=”cz_23400″]

ایالت تورینگن

ایالت تورینگن در مرکز آلمان قرار دارد و مرکز آن شهر ارفورت و دیگر شهر های بزرگ آن گرا، ینا و وایمار می باشد. تورینگن هم مرز با ایالت های بایرن، هسن، نیدر زاکسن، زاکسن آنهالت و زاکسن می باشد. از لحاظ بزرگی یازدهمین و از لحاظ جمعیت دوازدهمین ایالت آلمان است. از اواخر قرن نوزدهم به دلیل جنگل های متراکم آن، به عنوان قلب سبز آلمان شناخته می شود، و به دلیل آبشار های ساله و پیست زمستانی اوبرهوف در آن به مقصد گردشگری محبوبی تبدیل شده است، همچنین نیمی از مدال های طلای المپیک سال 2014 آلمان، توسط ورزشکاران این ایالت کسب شده است.

وب سایت رسمی این ایالت: https://thueringen.de[/cz_title]

[cz_gap height=”25px” height_tablet=”5px” height_mobile=”2px”]