[cz_title id=”cz_74433″ cz_title=””]

محدوده‌های سفر شهری (Travel Zone or Waben)

قبل از اینکه در خصوص انواع بلیت حمل و نقل عمومی در آلمان صحبت کنیم، بهتر هست تا کمی در خصوص منطقه بندی شهری برای استفاده از وسائل نقلیه عمومی بیشتر اطلاعات داشته باشیم.

محدوده های سفر شهری یکی از مهترین موارد در سیستم حمل و نقل شهری است. از آنجائی‌که استفاده از انواع حمل و نقل عمومی موجود در شهر در تمام محدوده‌های شهری امکانپدیر است، تعداد محدوده‌ها تعیین کننده قیمت بلیت خواهد بود.

نقشه حمل و نقل عمومی بسیار شفاف به محدوده‌های مختلفی تقسیم شده است: معمولا ناحیه A محدوده مرکز شهر را تحت پوشش قرار می‌دهد. محدوده B مسافت بیشتری از مرکز شهر را می‌پوشاند، و ناحیه C نیز کمی ببیشتر و …

فارغ از اینکه هر چند بار از ترام به انوبوس می‌روید یا از اتوبوس به U-Bahn می‌روید تا به مقصد خود برسید، تا زمانی که در محدوده سفری درستی هستید بلیت شما برای سفر شما کفایت می‌کند. اگر برای سفر خود لازم است چندین منطقه شهری را طی کنید، بلیت مناسب برای این سفر را باید تهیه کنید.

[/cz_title]

[cz_title id=”cz_55750″ cz_title=””]

انواع بلیت حمل و نقل عمومی در آلمان

به طور کلی امکان خرید پنج نوع بلیت جهت استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی وجود دارد.

لطفا در نظر داشته باشید که در شهرهای مختلف ممکن است برخی از این شرایط کمی متفاوت باشد، پس حتما قبل از استفاده شرایط استفاده از آن را مطالعه کنید.

[/cz_title]

berlin tram
[cz_title id=”cz_87731″ cz_title=””]

1. سفر کوتاه (Short trip یا Kurzstrecke)

این بلیت معمولا برای دو یا سه ایستگاه و استفاده از یک نوع وسیله نقلیه عمومی امکان‌پذیر است.

 

2. بلیت یک‌طرفه (Single Ticket یا Einzelfahrt)

این بلیت معمولا برای بازه زمانی 90 یا 120 دقیقه معتبر است و مادامی‌که در محدوده شهری درست قرار دارید، امکان استفاده از انواع وسیله نقلیه عمومی را در سفر خود دارید. در این حالت امکان بازگشت به مبدا اولیه یا مسیر برگشت را ندارید. مطابق با اسم بلیت فقط برای یک سمت استفاده می‌شود.

 

3. بلیت روزانه (Day Ticket یا Tageskarte)

بلیت روزانه برای تعداد نامحدودی سفر در محدوده شهری مشخص است که معمولا یک روز کامل یا به مدت 24 ساعت از زمان خرید اعتبار دارد. در برخی موارد مدت اعتبار بلیتهای روزانه تا ساعت 3 بامداد روز بعد می‌باشد تا افراد بتوانند بدون دغدغه تا نیمه‌های شب به مقصد خود سفر کنند.

 

4. بلیت هفتگی (Weekly Ticket  یا Wochenkarte)

بلیت هفتگی همانطوری که از اسمش پیداست شبیه بلیت روزانه هست با این تفاوت که مدت اعتبار آن برای یک هفته می‌باشد. امکان خرید بلیتها با بازه های زمانی طولانی‌تر مانند ماهیانه نیز هست.

معمولا با خرید بلیتهای ماهانه یا هفتگی، در بسیاری از شهرها امکان همراه داشتن یک نفر مسافر بزرگسال به همراه سه کودک در تعطیلات پایان هفته و یا بعد از ساعت 7 شب به صورت رایگان امکانپذیر است.

 

5. بلیت گروهی روزانه (Group day ticket  یا Gruppentageskarte)

با توجه به هزینه بالای بلیت در آلمان، این بلیت یکی از بهترین گزینه‌های اقتصادی برای سفرهای گروهی است. از نظر شرایط کلی این بلیت تفاوتی با بلیت روزانه ندارد و برای گروه سه تا پنج نفره معتبر و بسیار مقرون به صرفه است.[/cz_title]