تمام کسانی‌که در در آلمان قصد کار یا اقامت دارند نیاز به شناسه مالیاتی (steuerliche Identifikationsnummer – IdNr) دارند. این شماره اختصاصی توسط اداره مالیات فدرال آلمان برای تمام افرادی که در آلمان آدرس خود را ثبت کرده‌اند به منظور مدیریت امور مالیاتی، صادر می‌شود.

[cz_title id=”cz_102479″ cz_title=””]

شناسه مالیاتی چیست؟

شناسه اختصاصی مالیاتی از سال 2007 به منظور یکپارچه سازی سیستم مالیاتی جایگزین کد مالیاتی قدیمی شد.

تمامی کسانی که در آلمان ساکن هستند فارغ از اینکه آلمانی هستند یا غیر آلمانی، دارای شناسه اختصاصی مالیاتی هستند که به صورت مادام‌العمر به آنها اختصاص داده می‌شود. این شناسه حتی به نوزادان بعد از تولد آنها نیز اختصاص می‌یابد. این شناسه که به نام‌های دیگری مانند Steueridentifikationsnummer ،steuerliche Identifikationsnummer ،Steuer-IdNr، IdNr یا Steuer-ID نیز شناخته می‌شود دارای یازده رقم می باشد.

تمامی افرادی که در آلمان مشغول به کار هستند نیاز است تا شناسه مالیاتی خود را به کارفرما اعلام کنند تا میزان مالیات بر حقوق آنها بررسی و اعمال شود. در صورتی که فردی شناسه مالیاتی نداشته باشد و یا آن را اعلام نکنند، بالاترین میزان مالیات برای آن تا زمان اعلام شناسه مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.[/cz_title]

[cz_gap height=”20px” height_tablet=”20px” height_mobile=”10px”][cz_image id=”cz_20333″ image=”1609″][/cz_image]
[cz_gap height=”30px” height_tablet=”20px” height_mobile=”10px”]
[cz_title id=”cz_102818″ cz_title=””]

چگونه شناسه مالیاتی بگیریم؟

این کد به محض تکمیل فرآیند ثبت آدرس در شهرداری‌های محلی به صورت خودکار صادر می‌شود. معمولا بعد از دو تا سه هفته این کد به آدرسی که ثبت شده از طریق پست ارسال می‌شود.

در صورتی که نیاز دارید تا سریعتر شناسه مالیاتی خود را دریافت کنید. 5 روز کاری بعد از ثبت آدرس به اداره امور مالیاتی محلی (Finanzamt) مراجعه کرده و با ارائه مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت و ویزای اقامتی و برگه ثبت آدرس، شناسه خود را دریافت کنید.[/cz_title]