[cz_title id=”cz_74624″ cz_title=””]

شهریه دانشگاه

هزینه پایین تحصیل و شهریه دانشگاه در آلمان یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت دانشجویی به این کشور است. این شهریه به اندازه‌ای ارزان است که بسیاری از افراد و موسسات تحصیل در آلمان را رایگان معرفی ‌می‌کنند.در حالت کلی دانشگاه‌های آلمان را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد.[/cz_title]

[cz_gap height=”30px” height_tablet=”20px” height_mobile=”10px”]

1. دانشگاه‌هایی که هزینه هر ترم تحصیل در آنها زیر 500 یورو هست. با توجه به اینکه هر سال تحصیلی دو ترم می‌باشد هزینه هر سال تحصیلی کمتر از 1000 یورو است. معمولا دانشگاه‌هایی که شهریه آنها بین 250 تا 500 یورو هست مزایای مختلفی به دانشجوها ارائه می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به بلیط شش ماهه در محدوده معین جغرافیایی برای استفاده از اتوبوس، قطارهای شهری و یا بین شهری (کلاس 2)، نرم‌افزارهای رایگان، بیمه و موارد این چنینی اشاره کرد.

 

 2. از ترم زمستان سال 2017 دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبوگ هزینه تحصیل در هر ترم برای دانشگاه‌های این شهر را 1500 یورو اعلام کردند. شهرهای اصلی این ایالت اشتوتگارت، هایدلبرگ، کارلسروهه، فرایبورگ، اولم، اوفنبورگ، کونزتانش و توبینگن می‌باشد. البته برخی از این دانشگاه این هزینه را برای ترم‌های عملی مانند اینترنشیپ، و یا تز پایانی دریافت نمی‌کنند و هزینه این ترمها رایگان خواهد بود.

 

3. گروه سوم دانشگاه‌هایی هستن که شهریه هر ترم آنها بین 3 تا 10 هزار یورو است. نکته قابل توجه در خصوص این نوع دانشگاه‌ها این است که یک دانشگاه می‌تواند هم رشته‌های با هزینه زیاد و هم رشته‌های با هزینه پایین داشته باشند.

[cz_image id=”cz_25962″ image=”1554″][/cz_image]